Merhabalar,


Seed Studio GSM/GPRS Shield V3 adlı ürünümüzü Arduino kartınız ile AT komutlarını kullanarak herhangi bir kütüphaneye gerek olmadan kolayca kullanabilirsiniz.


Bunun için aşağıdaki gibi adımları izlemeniz gerekmektedir:


  • Öncelikle sim kartınızın açılışta pin kodu sorgulamasının kapalı olduğuna emin olduktan sonra Seed Studio GSM/GPRS Shield V3 adlı shieldi Arduino kartınıza takıp Arduino kartınıza usb üzerinden güç verip, shield üzerindeki power butonuna basınız. 


  • Power butonda ilk olarak hızlı bir şekilde yeşil led yanıp sönecektir bu durum sim kartınız mobil ağları aradığını göstermektedir, sim kartınız mobil ağa bağlandığında bir saniye aralığında yeşil led yanıp sönecektir. 


  • Daha sonra GSM shieldinizi AT komutları ile kullanabilmek için ekteki seed gprs at command adlı Arduino kodu Arduino kartınıza yükleyip, ekteki Sscom32E.zip adlı dosyayı masaüstüne çıkartıp Sscom32E.exe adlı dosyayı yönetici olarak çalıştırıp ComNum dan ilgili portu seçip BautRate i 9600 yapın ve SendNew tıklayın, AT yazıp send e basın, ekranda ok seçeneği çıkacak böylece AT komutlarını kullanabilirsiniz(Ekte detaylı AT komutları ve basit AT komut örneği vardır.).


AT komutlarını kullanmak için örnek olarak Sscom proğramı ile mesaj göndermek için aşağıdaki adımları sırası ile yapmanızı tavsiye ediyoruz.


AT+CMGF=1

AT+CMGS = "05333333333"

< buraya yazmak istediğiniz mesaj ve entere basın sonra sscom proğramından sendHEX i seçip 1A yazarak send tuşuna basınız.

Diğerleri ile ilgili detaylı kodlar ve örnekler ekteki AT komutlarda mevcuttur. 


Arduino ile kullanımda herhangi bir ekstra kütüphaneye ihtiyaç duymadan ekteki seed gprs send sms yazan dosyada örnek bir kod mevcuttur. Uygulamayı yükleyip deneyebilirsiniz. Bu uygulamada anlık gelen smsleri okuma, okunmuş smsleri okuma, mesaj gönderme ve arama uygulamaları mevcuttur. AT komutlara göre kendi istediğiniz uygulamaları yazabilirsiniz.


NOT: Ekteki kodlar Arduino Uno ile kullanım içindir. Arduino Mega ile kullanmak isterseniz software serial olarak RX - 10 ve TX - 11 yapınız. Shield üzerindeki 10. pin ile 7 pini, 11. pin ile 8. pini jumper kablo ile kısa devre yapmanız gerekmektedir. 


Eğer bu çözümde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize yaşamış olduğunuz hata ile geri bildirmekten çekinmeyiniz.


Teşekkürler.