Merhabalar,

Load cell sensörü analog çıkışlı bir sensördür. Yani sensörün direnci üzerine uygulanan ağırlığa göre küçük değişimler göstermektedir.  Bu direnç değişimi çok küçük olduğu için sensör çıkış değerini güçlendirmeniz gerekmektedir. Bu yükseltmeyi yapabilmek için linkteki amplifier devre kartı gerekmektedir http://www.robotistan.com/sparkfun-agirlik-sensor-kuvvetlendirici-load-cell-amplifier-hx711


Arduino için HX711 amplifier kütüphanesi olarak https://github.com/bogde/HX711 bu linkteki kütüphaneyi kullanabilirsiniz. Sparkfun HX711 loadcell amplifier örnek kodlarını https://github.com/sparkfun/HX711-Load-Cell-Amplifier bu linkten yükleyebilirsiniz. 


Aşağıdaki görselden load cell ile iki adet 1k değerinde direnç kullanarak loadcell amplifier bağlantısı ve arduino bağlantı görseli bulunmaktadır.


Bağlantı devrenizi aşağıda bulunan görsele göre uygulamanız gerekmektedir. Bunları yaptıktan sonra spark fun HX711 örnek kodlarından calibration yükleyerek test edebilirsiniz.


RED = E+ ; BLK=E- ; WHT=A- ; GRN=A+

Eğer bu çözümde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize yaşamış olduğunuz hata ile geri bildirmekten çekinmeyiniz.


Teşekkürler.